domů >> o projektu >> formáty e-knih
formáty eKnihFormáty e-knih

Je mnoho způsobů jak číst e-knihy. Můžete číst v počítači, notebooku, využít tablet, PDA, chytrý telefon nebo čtečky vytvořené přímo na čtení knih. Na světě je hodně formátů, v kterých jsou knihy dostupné. Zde jsou uvedeny ty nejčastější a nejrozšířenější.

TXT (plain text) - to nejjednodušší co může být. Čistý text bez formátování a obrázků. Tento formát zvládne přečíst 99,9% všech zařízení. Horší to však je s kvalitou čtení.

RTF (rich text format) - formátovaný čistý textový formát z dílny Microsoftu. Slouží pro meziplatformovou výměnu dokumentů, taktéž na čtečkách s ním nebývá problém.

HTML (hypertext markup language) - webová stránka s možností formátování a zobrazováním obrázků. Stejně jako u formátu TXT tento formát zobrazí 99,9% všech zařízení a kvalita čtení je daleko lepší než u čistého textu (záleží na složitosti/jednoduchosti stránky samotné).

AZW (amazon kindle) - proprietární formát firmy Amazon. Tento formát je urřen pro čtečky Kindle.

OPF (open eBook) - vychází z jazyka XML. Starší předchůdce formátu EPUB. Většina nových zařízení již formát nezná.

PDF (portable document format) - doména společnosti Adobe. Hojně rozšířený formát pro publikaci elektronických kníh. Většina moderních čteček tento formát zvládá bez problémů.

PDB (ereader) - proprietární formát Microsoftu. Existuje mnoho čtecích aplikací pod systém Windows, v mobilních zařízeních zas tak rozšířen není.

MOBI (mobipocket) - komprimované XHTML obsahující JavaScript. Starší formát, ale stále používaný a většina čteček s ním nemá problém.

EPUB (electronic publication) - kombinace XHTML, XML, CSS a ZIP formátu. Jedná se o free formát, který je založen na flexibilitě. Tzn. čtečka si obsah souboru sama přizpůsobí pro nejlepší zobrazení. Díky tomu, že se jdná o free formát může si knihu ve formátu EPUB vytvořit kdokoli, taktéž 99% čteček s tímto formátem počítá.

DOC/DOCX (Office Open /XML) - formát kancelářského balíku Microsoft Office. Tím, že se jedná o rozšířený formát jak pro PC tak mobilní zařízení zvládne jeho obsah zobrazit většina čteček.


Jak je vidět záleží jen na Vás jaký formát si pro čtení vyberete. Ne však se všemi se u nás potkáte. Knihy jsou distribuovány v základních veřejných nelicencovaných formátech (TXT,RTF,HTML).

Vyhledávání v dílech:
dílo, recenze, autor


O projektuVe zkratce

O projektu Rádi čtete a používáte ke čtení čtečku e-knih, tablet, netbook či notebook? Tak jste zde správně. Zde najdete eKnihy známých či neznámých autorů, kteří se o ně s Vámi rádi podělí. Stáhněte si svůj eBook či pište recenze.
Jste autor a rádi by jste ukázali světu svá díla. Zde můžete. Stačí se zaregistrovat a nabídnout čtenářům Vaše díla.

počítadlo.abz.cz
„Kdyby se mužům dostávalo manželek, jakých si zasluhují, měli by zatraceně těžký život.“ Oscar Wilde